14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.
Dzień ten ustanowiony został w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia.
Termin ten nie został wybrany przypadkowo. 14 listopada to dzień urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem jako pierwszy na świecie w roku 1922 zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy.
Dzięki insulinie z choroby nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci – cukrzyca stała się chorobą przewlekłą.
Według danych WHO ponad 440 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie,
a 1,6 miliona zgonów rocznie jest bezpośrednio przypisywanych cukrzycy.
Zarówno liczba przypadków, jak i częstość występowania tej choroby stale wzrastały w ciągu ostatnich kilku dekad.
W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.
Cukrzyca to zespół zaburzeń, które łączy niezdolność do wytwarzania lub wydzielania wystarczającej ilości insuliny i/lub odpowiedzi na insulinę. Wynikiem jest wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), co może prowadzić do licznych ostrych i przewlekłych problemów zdrowotnych, które mogą stanowić nawet zagrożenie życia.
Insulina jest hormonem wytwarzanym przez komórki beta trzustki. Reguluje transport glukozy do większości komórek organizmu i wspólnie z glukagonem, innym hormonem wytwarzanym przez trzustkę, odpowiada za utrzymanie stężenia glukozy we krwi w wąskim zakresie. Jeżeli stężenie insuliny jest niewystarczające albo komórki nie są wrażliwe na jej działanie (insulinooporność), do komórek trafia mniejsza ilość glukozy.
W przypadku tej choroby bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a konkretnie poziomu glukozy. Pacjenci z cukrzycą muszą zazwyczaj stale kontrolować stężenie glukozy we krwi, aby nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych objawów i powikłań. Leczenie może polegać na wdrożeniu odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych i/lub leków, w tym insuliny i ma na celu ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi na prawidłowym poziomie.
Stężenie glukozy we krwi oznacza się, aby sprawdzić, czy mieści się ono w zakresie wartości prawidłowych. Oznaczenie to ma zastosowanie w badaniach przesiewowych w kierunku cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, w monitorowaniu wysokiego (hiperglikemia) i niskiego (hipoglikemia) stężenia glukozy we krwi oraz w ocenie obecności glukozy w moczu.
Po szczegóły dotyczące rodzajów cukrzycy, objawów i leczenia zapraszamy na stronę LabTestsOnline!
Źródło:
LabTest Online
Ministerstwo Zdrowia